Anasayfa » Genel » Veraset ve intikal vergisi 1. taksiti 31 Mayıs’ta bitiyor!

Veraset ve intikal vergisi 1. taksiti 31 Mayıs’ta bitiyor!

 

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı bulunan kişilere ait mallar ile Türkiye’de bulunan malların veraset yoluyla ya da ivazsız olarak herhangi bir şekilde bir kişiden diğer kişiye intikal etmesi sonucu veraset ve intikal vergisi için ödemelerin yapılması gerekiyor. 

Medeni Kanuna göre mirasçılardan her biri, sözleşme veya kanun gereği tarafından ortaklığa devam etmediği takdirde, her zaman mirasın paylaşılmasını isteyebiliyor. Mirasçılar ortak karar alıp miras kalan konutun satışını yapabiliyor. Miras kalan eğer konut ise satışı, tüm hissedarlar tapuya gidip imza vermesi ya da tüm hissedarların hisse satış yetkisi verdiği bir kişinin tapuda satış işlemini yapabiliyor. 

Hissedarların 65 yaş üzerinde olması durumunda bu kişi ya da kişilerin öncelikle akli dengesinin yerinde olduğunu gösteren belge alması gerekiyor. Peki, miras kalan ev nasıl satılır? Miras kalan konut ya da mal nasıl paylaştırılır ve ödenmesi gereken vergiler nelerdir?

Örnek hesaplama: 

Örnek 1: 2019 yılında vefat eden kişiden mirasçısı bulunan iki çocuğuna 600.000 TL miras kalmıştır. Her bir çocuğa kalan miras payından 250.125 TL istisna düşüldükten sonra kalan tutar veraset ve intikal vergisi matrahı kabul edilip tarife oranına göre vergilendirilecektir.

Her bir çocuğun miras payı yüzde 50 (300.000 TL) olduğundan birisinin matrahı: 300.000 – 250.125 = 49.875 TL olacaktır. Dolayısıyla bir mirasçının ödeyeceği toplam vergi: 49.875 X yüzde 1 = 498,75 TL olup, bu tutar verginin tahakkukundan itibaren 3 yılda her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere altı eşit taksitte ödenecektir. Buna göre ilk taksit tutarı 83,12 TL olacaktır. Diğer mirasçı da aynı tutarda vergi ödeyecektir.
Veraset ve intikal vergisi tahakkukundan itibaren (3) yılda ve her yıl mayıs ve kasım aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödeniyor. Kendisine miras kalan kimseler, vergi borcunu belli bir süre için, senede iki eşit taksit halinde ödüyor. Toplamda 6 taksitte veraset ve intikal vergisi borcu olan kişi borcunu kapatıyor.

Veraset ve intikal vergisi 1. taksit ödemeleri geçtiğimiz hafta başladı ve Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek.  Veraset ve intikal vergisinin 2’nci dönem ödemeleri ise 1 Kasım ile 30 Kasım arasında yapılacak.

KAYNAK

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Emlak Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Projeler Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Güncel Haberler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Diğer Kategoriler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com