Anasayfa » Genel » Kasım 2018 kira artış lideri Erzincan oldu!
Kasım 2018 kira artış lideri Erzincan oldu!

Kasım 2018 kira artış lideri Erzincan oldu!

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Kasım ayında bir önceki aya göre %0.10 oranında azalmış ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %5.95 oranında artış gerçekleşti.

KİRALIK DEĞERLER (TL/m2)

Kasım 2018 kira artış oranı lideri Erzincan oldu!
Kasım ayında Erzincan’da metrekare başına konut kira değerleri %1.24 oranında artmış ve Erzincan kiraların en çok yükseldiği şehir olurken, Kasım ayında Uşak’ta metrekare başına konut kira değerleri %2.59 oranında azalmış ve Uşak kiraların en çok azaldığı şehir oldu.

KİRALIK DEĞERLER AYLIK % DEĞİŞİMLER

Amortisman’da en kısa süreler Aydın, Van ve Kırklareli’de!
REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Kasım ayı itibarıyla en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü.

AMORTİSMAN SÜRELERİ (YIL)

Yıllık kira getiri oranlarında da Aydın, Van ve Kırklareli başı çekiyor!
REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Kasım ayı itibarıyla en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü.

YILLIK BRÜT KİRA GETİRİ ORANLARI

Kasım 2018 Konut Kiralama Gücü Endeksi sonuçları
Konut Kiralama Gücü Endeksi, Türkiye’nin 81 şehrinde yaşayan ortalama gelire sahip bir ailenin, aylık gelirinin üçte birini kullanarak konut kiralayıp kiralayamayacağını ölçen önemli bir ekonomik göstergedir. Endeks değerinin 100’ün üstünde olması konut için ödenen kiranın hane halkı ya da ailenin bütçesiyle kolaylıkla karşılanabilir olduğunu gösterirken, 100’ün altında olması hane halkı ya da ailenin bütçesinden kiraya çok daha fazla pay ayırdığını gösterdi.

KONUT KİRALAMA GÜCÜ ENDEKSİ

Gürmel GYO / www.konutprojehaberleri.com

KAYNAK

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Emlak Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Projeler Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Güncel Haberler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Diğer Kategoriler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com